a Łódź Design Festival plebiscite
for the best
Polish products

board of experts

Recruitment to must have 2020 runs till 10.03.2020. 

must have 2020 Board of Experts:

Anna Grużewska

Anna Grużewska

Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje, wybiera przedmioty, które znajdą się na łamach gazety, poznaje
ich twórców. Ceni sobie możliwość rozmowy z projektantami, poznania ich pomysłów
i racji. Lubi zadawać pytania, ale też swoim rozmówcom pozwala się wygadać. Lubi też temperować ołówki, podróżować, oglądać dzieła sztuki w wielkich muzeach 
i małych kościółkach. Nie lubi bylejakości.

Anna Grużewska
Dominika Olszyna

Dominika Olszyna

Kulturoznawca z wykształcenia. Dziennikarka specjalizująca się w temacie architektury, designu, kultury oraz mody. Od 2011 roku pełniła funkcję zastępcy redaktor naczelnej „M jak mieszkanie”. W 2016 roku awansowała na stanowisko redaktor naczelnej serwisu urzadzamy.pl. Współpracownik vogue.pl, Wysokich Obcasów. Prowadzi własną firmę konsultingową dla marek związanych z branżą mody oraz wnętrz. Od 2018 roku szefowa strategów kontentu i redakcji natywnej WP Brand Studio, WP Dom w Wirtualnej Polsce. 

Agnieszka Gruszczyńska-Hyc

Agnieszka Gruszczyńska-Hyc

Historyk sztuki. Redaktor naczelna magazynu M jak Mieszkanie, a od 2017 roku także serwisu urzadzamy.pl. Dziennikarka, stylistka, manager interdyscyplinarnych projektów. Zajmuje się wnętrzami, ale dorastała i zaczynała pracę w środowisku architektów, dlatego jest szczególnie wrażliwa na przestrzeń, która nas otacza. Pasjonują ją trendy rozumiane jako obraz procesów społecznych. Współautorka wystawy Work in Pregress (z Dominiką Olszyną) poświęconej młodej polskiej klasie średniej, autorka koncepcji konferencji dla architektów wnętrz Światło, przewodnicząca jury konkursu dla projektantów Urządzamy Wnętrze Roku, członek jury konkursu Remont Roku miesięcznika Murator. Zwolenniczka metody Design Thinking, nie tracąca wiary w ciekawość, entuzjazm i wartość relacji.
Agnieszka Gruszczyńska-Hyc
Małgorzata Szczepańska

Małgorzata Szczepańska

Stylistka wnętrz, projektantka, producentka sesji zdjęciowych. Od kilkunastu lat związana z prasą kobiecą i wnętrzarską. Na swoim koncie ma współpracę z agencjami i studiami fotograficznymi, przygotowując niezależne sesje reklamowe, wnętrzarskie i modowe. Pracowała m.in. przy realizacji kampanii reklamowych: Plus, Procter&Gamble dla agencji Leo Burnett. Od lat zajmuje się  produkcją sesji, stylizacją wnętrz  i promowaniem dobrego wzornictwa. Autorka wywiadów z ludźmi kultury, sztuki i designu. Moderator paneli tematycznych, prowadząca konferencje, wykłady i warsztaty. W 2016 r. konsultant spotkania dla branży projektowej i biznesowej „Stwórz i Sprzedaj” podczas festiwalu Gdynia Design Days. Ambasadorka projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Kids Design Space we Wrocławiu. Pomysłodawczyni konkursu dla młodych projektantów Młodzi na Start oraz członek jury krajowych i międzynarodowych konkursów. Uczestniczka wystaw malarskich. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, autorka ilustracji m.in dla Museum and Institute of Zoology. Od 1998 r. redaktor naczelna, a od 2014 r. również dyrektor kreatywna międzynarodowego magazynu Elle Decoration.

Areta Szpura

Areta Szpura

Specjalistka od zadań niemożliwych.  Ubierała Justina Biebera, a teraz pełnoetatowo ratuje planetę. 

Autorka kampanii "Tu pijesz bez słomki" oraz książki "Jak uratować świat?"

Areta Szpura
Magda Świć i Paweł Rafa

Magda Świć i Paweł Rafa

Duet prowadzący dom wydawniczy LABELPUNKS. Poznali się w jednym z wydawnictw prasowych i w 2012 połączyli swoje pasje, zakładając własny magazyn LABEL, jedyny na polskim rynku dwujęzyczny magazyn tak szeroko traktujący o dizajnie, architekturze i różnorodnie pojmowanej kreatywności.
Magda to germanistka, która obok filologii germańskiej na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła również zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej; uwielbia wszystko, co papierowe, ćwiczy jogę, a jej miłość do Berlina nie słabnie od wielu lat. Paweł to natomiast absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, zdobywca wielu prestiżowych nagród w konkursach Chimera, GrandFront (a także członek jury); jego pasją jest eksplorowanie najdalszych zakątków świata, a inspiracji poszukuje we wciąż odkrywanych kulturach. Obecnie pod parasolem wydawnictwa LABELPUNKS znajdują się, obok magazynu LABEL, tytuły takie jak album &Living oraz książki “Urban Guide” i “Black LABEL”.

Maria Ostrowska

Maria Ostrowska

Antropolożka kultury, doktorantka Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ, popularyzatorka polskiej mody i designu,współtwórczyni i koordynatorka projektów polskich i zagranicznych wystaw, pokazów mody, wykładów i warsztatów, m.in. podczas London Fashion Showcase, Milan Design Week, London Design Biennale, Berlin Fashion Week. Obecnie współtworzy i rozwija strategię promocji polskiej mody i designu w Instytucie Adama Mickiewicza – instytucji odpowiedzialnej za promocję polskiej kultury za granicą, gdzie od początku 2017 roku pełniła obowiązki managerki Programu Polska Design.

Maria Ostrowska
Agnieszka Polkowska

Agnieszka Polkowska

Agnieszka Polkowska – Doktor w dyscyplinie sztuk projektowych. Z wykształcenia projektantka wzornictwa, z powołania trendwatcherka i strateżka.  Założycielka pierwszego w Polsce studio obserwacji i wdrażania trendów TRENDSPOT. Wykłada m.in. na studiach Total Design Management i współpracuje z takimi instytucjami  jak Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Łódź Design Festival. Przez prawie 10 lat pracowała w LPP. W latach 2015-2018 współtworzyła POP UP GRUPĘ na stanowisku Head of Trends – kolektyw strategiczny, gdzie zajmowała się rozwojem takich marek jak Loft37, BOHOBOCO, Fiore, TOVA czy Abriga. Obecnie realizuje projekty badawcze i wdrożeniowe m.in. dla MTV, Play, born2be oraz marek wzorniczych. Jej unikatowe podejście do budowania scenariuszów przyszłości docenił m.in. holenderski think tank MARE Amsterdam oraz portal trendwatching.com, dla których Agnieszka pracuje w charakterze eksperta.

 

 

Olga Łosiak

Olga Łosiak

Współpracuje ze studiem projektowym Izabela Bołoz i marką kreatywnych stref zabaw dla dzieci totutam. Wcześniej związana z Łódź Design Festival, gdzie pracowała jako project manager i organizator plebiscytu i wystawy must have. Z pasją budowała projekt od początku jego istnienia, przez lata z ciekawością i zaangażowaniem przyglądała się ścieżkom rozwoju polskich projektantów i firm projektowych.  Jest organizatorką wystaw polskiego wzornictwa w Polsce i na świecie ( Salone del Mobile w Mediolanie, Inno Design Tech ­w Hong Kongu, DMY w­ Berlinie), konferencji biznesowych skierowanych do branży kreatywnej oraz wydarzeń festiwalowych. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Zapalona żeglarka.

Olga Łosiak
Zbigniew Maćków

Zbigniew Maćków

Założyciel i główny projektant w firmie Maćków Pracownia Projektowa - założona w 1995 roku we Wrocławiu, obecnie zatrudnia około 60-ciu architektów. Najważniejsze realizacje: Dom Towarowy Renoma, Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy, Thespian, Hala Sportowa w Bytomiu, Wydział Prawa i Administracji, Green Day, Kurkowa 14. Najważniejsze nagrody: "Życie w architekturze", finałowa selekcja Nagrody architektonicznej „Polityki", 4 x Grand Prix "Piękny Wrocław", 4 x finalista World Architecture Festival, "Najlepsza Przestrzeń Publiczna" Województwa Śląskiego, 2 x Grand Prix DOFA, nagroda roku SARP, shortlisted i dwukrotna nominacja do Mies van der Rohe Award, nagroda ECOLA, Złoty Medal Leonardo Award i ponad 40 nagród w konkursach architektonicznych. Przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP (2010-2018), nauczyciel akademicki: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Brussels Solvay School. Współinicjator współorganizator i uczestnik projektu Nowe Żerniki we Wrocławiu, kurator odpowiedzialny za architekturę w ramach ESK Wrocław 2016. Założyciel "Gęsto" - architektonicznego think tanku i fundacji zajmującej się nowymi typologiami mieszkaniowymi i rozrastaniem się miast .

Michał Mazur

Michał Mazur

Dziennikarz, trendwatcher, założyciel i redaktor serwisu TrendNomad.com – odwiedzający co roku około dwudziestu targów, festiwali i konferencji na temat dizajnu i nowych technologii, organizowanych w różnych miejscach na świecie – od Tokio po Las Vegas.

Michał Mazur
Przemo Łukasik

Przemo Łukasik

Przemo Łukasik urodził się w Chorzowie w 1970 roku. Ukończył wydział architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji. Po studiach pracował w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz paryskich biurach Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoit Cornette. W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną medusagroup. Przez rok wykładał w Ecole Speciale d’Architecture w Paryżu. Prywatnie mocno związany ze sportem - uprawia triathlon, angażuje się również społecznie na Śląsku.

Iwona Ławecka-Marczewska

Iwona Ławecka-Marczewska

Filolożka, animatorka kultury, specjalistka w dziedzinie komunikacji społecznej i mediów. Redaktor naczelna magazynu „Dobre Wnętrze” i jego Numerów Specjalnych „Styl & Klasyka”, „Kuchnia i Łazienka”, „Showroom”. Pisze o designie, architekturze wnętrz, sztuce. Bada trendy we wzornictwie, śledzi dokonania młodych projektantów, wspiera odradzające się w Polsce rękodzielnictwo. Kuratorka wystawy „Niepowtarzalni”, prezentującej sylwetki rzemieślników i artystów. Autorka koncepcji konferencji dla architektów wnętrz „Trendy, wizje, prognozy” z udziałem studia Doshi Levien. Przewodnicząca rady ekspertów plebiscytu „Design dla Konesera”, jurorka wielu konkursów. Autorka tekstów, m.in. w „Odrze”, „Kontekstach”, „Dialogu”, „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Rzeczpospolitej”,  „Warsaw Voice”, „Muratorze”, „Architekturze od Wnętrza”, „Vivie”, publikacji książkowych i fotograficznych. Uprzednio zawodowo związana z magazynem „Dom & Wnętrze” oraz dziennikiem „Życie Warszawy”, w którym kierowała działem kultury. Interesuje się literaturą, filmem, historią himalaizmu; pływa po Wiśle tradycyjnymi  łodziami drewnianymi.

Iwona Ławecka-Marczewska
Zuza Dominów

Zuza Dominów

Zuza Dominów  od 2003 zawodowo spełnia się w branży wyposażenia wnętrz. Pracowała jako redaktor w magazynach wnętrzarskich, ale od 7 lat związała swoje życie z Internetem. Tworzyła portal Foorni, obecnie od ponad 5 lat działa w Homebooku. W codziennej pracy interesuje ją człowiek (humanistka z wykształcenia) jego styl życia, przyzwyczajenia oraz sposób patrzenia na otaczającą rzeczywistość. Uważa, że to właśnie te czynniki najbardziej wpływają  na realne zmiany w polskich domach. Wielki fan realizacji i projektów polskich architektów/projektantów/designerów. Współtworzy jedyny w Polsce prestiżowy album Homebook Design, prezentujący realizacje rodzimych biur projektowych. Gości również, wraz z kamerą w domach i mieszkaniach, realizując cykl filmów wnętrzarskich "360 stopni".

 

Prywatnie żona, mama dorosłego syna i miłośniczka życia z dala od blasku wielkich miast.

 

Diana Nachiło

Diana Nachiło

Dziennikarka miesięcznika branży meblarskiej „BIZNES meble.pl”. Humanistka z zamiłowania i wykształcenia. Z tej perspektywy, od prawie dwóch dekad obserwuje ważne wydarzenia branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz. Ceni rozmowy z ludźmi. Szczególnie lubi publikacje, które pozwalają czytelnikom korzystać z doświadczeń innych osób i wzmacniać własny potencjał. Razem z zespołem Wydawnictwa meble.pl, aktywnie wspiera polskie i zagraniczne marki w kreacji wizerunku i jego promocji. Współautorka „Księgi Trendów”, pierwszej w Polsce publikacji prezentującej aktualne trendy we wzornictwie przez pryzmat zmian zachodzących w stylu życia Polaków. Autorka koncepcji dyskusji branżowych i spotkań promocyjnych oraz ich moderatorka. 

Diana Nachiło
Monika Zieleniewska

Monika Zieleniewska

Od lat pisze, najpierw w mediach papierowych, teraz głównie cyfrowych. Zaczynała od mody. Obecnie związana jest z portalem Onet.pl, gdzie publikuje teksty o architekturze i aranżacji wnętrz, starając się popularyzować nowatorskie, ciekawe i po prostu dobre realizacje. Fascynuje ją niesztampowość i pomysłowość zarówno młodych, jak i tych trochę starszych polskich architektów, którzy dokonują cudów, dysponując niezbyt imponującymi budżetami.

U projektantów ceni kreatywność połączoną z determinacją i dyscypliną. Poza tym nieustająco jest ciekawa świata i ludzi.

Michał Piernikowski

Michał Piernikowski

Dyrektor Łódź Design Festival. Entuzjasta działań miejskich i projektowania. Inicjator oraz współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi, m.in.: Festiwalu Reklamy Ad Days, Konferencji Przemysły Kreatywne, Art_Inkubatora czy Fotofestiwalu. Współzałożyciel Łódź Art Center, członek zespołu realizującego w Łodzi działania popularyzujące szeroko rozumiany dizajn.

Michał Piernikowski